Leke Tedavisi

Vücudumuz da özellikle yüzümüzde farklı nedenlerle cilt lekeleri meydana gelmektedir. Bu lekeler yaşamımız için risk teşkil etmez ancak estetik olarak bazı sorunlara ve daha yaşlı görünmemize sebep olur. Bu yüzden leke tedavisi uygulanması daha sağlıklı bir görünüm elde etmek ve sosyal yaşama olan etkisini en aza indirmek için bireyler açısından büyük önem arz etmektedir. İzmir Alsancak’ta bulunan Clinic A Plus’ta leke tedavisi uygulamalarının birçoğu bulunmaktadır, doğru yöntem için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Bu tür lekelenmelerin önüne geçilmesi amacıyla uygulanan tedavilerin mevsimi önemlidir. Kış mevsimi, leke tedavisinde en uygun dönemdir. Yazın güneşin etkisi fazla olduğu için bu tarihe kadar seçilen yöntemin uygulanması tamamlanmalıdır. Tedavi esnasında derinin üst katmanının soyulmasıyla beraber kendini yeniden onarması zaman almaktadır. Bu süre içerisinde güneş ışınlarından kaçınmak gerekmektedir.

Cilt Lekesi Nedir?

Cilt Lekeleri, kadın erkek pek çok kişinin ya ergenlikte ya yaşlılık döneminde ya da doğumdan sonra dış etkenler ve güneş ışınları nedeniyle cildimizde oluşan hasarlardan kaynaklanır. Cilt lekeleri dışarıdan hoş gözükmemesiyle beraber önemli bir sağlık sorununun da göstergesi olabilir. Bu yüzden cilt lekesi için öncelikle uzman hekim ile görüşülmesi önerilmektedir. Sonrasında uygun görülen yöntem ile leke tedavisi uygulanabilir.

leke tedavisi
leke tedavisi izmir

Neden Leke Oluşur?

Leke, cilt renginin oluşmasında önemli bir rol oynayan hücrelerdeki düzensizlik sonucu meydana gelmektedir. Cilt lekelerinin meydana çıkmasındaki ana faktörlerden biri güneşe maruz kalmaktır. Tabii ki bu tek sebep değildir. Farklı türden cilde zarar verebilecek ve leke açmasına yol açabilecek durumlar var;

 • Genetik yatkınlık
 • Sivilce oluşumu
 • Yanlış kozmetik ürün kullanımı
 • Bazı ilaçlar ve hamilelik diğer nedenler arasındadır.

Leke Tedavisi Türleri

Sivilce – akne izi, güneş yanığı, genetik lekeler gibi çeşitli cilt sorunlarının çözüm yöntemleri de farklıdır. Cilt tipinize bağlı olarak uygulanabilecek leke tedavisi türleri aşağıdaki gibidir ve İzmir Alsancak’taki kliniğimizde tüm bu yöntemleri uzman kontrolü altında ve hijyenik koşullarda yaptırabilirsiniz.

 • Fraksiyonel Lazer
 • BBL
 • Mezoterapi
 • Dermapen

Fraksiyonel Lazer

Leke tedavisi için kullanılan pek çok lazer mevcuttur. Her cilt lekesi kendi içinde bağımsız değerlendirilmeli ve soruna uygun lazer tercih edilmelidir.

İzmir Alsancak’taki kliniğimizde kullanılan Fraksiyonel Lazer uygulamasında hızlı bir iyileşme gösterirsiniz ve mahcubiyet süresi çok kısadır. Sosyal yaşama dönüş aynı gün olabilmektedir. Bu uygulama tercih edilecek ise uygulama alanının bronz olmaması istenir. Uygulama sonrası güneş kremiyle beraber korunma sağlanması gerekmektedir. Deride bir incelmeye sebebiyet vermeyen fraksiyonel lazer, en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Sivilce ve leke tedavisi için etkili olan fraksiyonel lazer aynı zamanda ciltte yenilenme ve gençleşme sağlar .

Fraksiyonel Lazer ile Leke Tedavisi Hakkında Daha Fazla Bilgi
leke tedavisi fraksiyonel lazer

BBL

BBL 560 -1200 nanometre aralığında ki çeşitli dalga boylarında ışık üretmektedir. Çok geniş kapsamlı bir anti aging ve leke tedavisi yöntemidir. Kişinin cilt tipi ve cilt problemine göre dalga boyu ayarlaması yapılmaktadır.

BBl leke tedavisi oldukça konforludur işlem esnasında anestezi gerekmez. Bazı hastalarda kısa süreli bir kızarıklık olabilir ancak soyulma olmaz ve işlem sonrası hemen günlük hayata devam edilebilir.

BBL Uygulama Bölgeleri

 • Yüz
 • Boyun
 • Dekolte
 • El
 • Sırt

BBL Tedavisi Uygulanan Sebepler

 • Çil, Güneş ve Yaşlılık Lekesi gibi Pigmentasyon Sorunlarında
 • Cilt Sıkılaştırmada
 • Kılcal Damar Lezyonlarında
 • Aktif Akne Tedavisinde
 • Cilt Rengi Düzenleme
 • Cilt Tonu Eşitleme
 • Rose Sea
 • Doğum Lekeleri tedavisinde kullanılır .

Tedavi edilen cilt problemine göre seans aralıkları belirlenir. Lekeye yönelik işlemlerde  3 ile 6 seans aralığında planlama yapılır. Seans sıklığı ise 3 haftadır .

Leke tedavisinde BBL uygulaması hakında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret ediniz
cilt leke tedavisi izmir

Mezoterapi

Leke tedavisi için mezoterapi yöntemi, leke açıcı bazı etken maddelerin lekeli alanın altına küçük iğnelerle enjekte edilmesi ile uygulanır. İlaç direk deri altına sorunlu bölgeye verildiği için etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Mezoterapi Uygulanan Sebepler

 • Genetik yatkınlık
 • Sivilce oluşumu
 • Yanlış kozmetik ürün kullanımı
 • Bazı ilaçlar ve hamilelik nedenleri ile ortaya çıkan lekeler

Yukarıda belirtilen sebepler cildin doğal renk ve dokusunu bozar, bu da kişinin kendisini rahatsız hissetmesine sebep olabilir. Mezoterapi tedavisi ile bu sorunlar azalır ya da giderilebilir.

Mezoterapi ile leke tedavisi hakkında detaylı  bilgi almak için İzmir Alsancak Clinic A Plus Kliniğine gelerek cilt analizinizi yaptırabilir ve daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Cilt yenileme yöntemlerinden biri olan Mezoterapi hakkında daha fazla bilgi alın

Dermapen

Kalem şekilde bir ekipmanın ucunda bulunan mikro iğnelerle vücudun uyarılması işlemidir. Dermapen leke tedavisi esnasında yüzeysel olarak iğneleme uygulandığı için seans sırasında herhangi bir kanama yaşanmamaktadır. Ciltte deliklerin açılmasıyla beraber doğal iyileşme süreci başlar.

Genel olarak yüz bölgesine uygulanan iğnelemede leke tedavileri baz alınır. Kişinin sağlıklı olması ve gerekli tetkiklerin yapılması dahilinde kalça, karın ve kol gibi bölgelere de yapılabilir. Diğer tedavi yöntemleriyle fark gösteren dermapenin 4 haftaya kadar bir süreyle en az 4 seans uygulanması gerekmektedir.

Dermapen ile Leke Tedavisi Hakkında Daha Fazla Bilgi
leke tedavisi dermapen

Leke Tedavisi Kac Seans Sürer?

Lekeler kendi içerisinde değişiklik göstermektedir. Yüzeysel lekeler ile daha derinde var olan ciddi lekeler arasında tedavi sürecinde elbet fark vardır. Güneşten korunmanın en önemli nokta olduğu tedavide sonuçlar ilk seanstan sonra sonuç gösterebilmektedir.

Leke tedavisinde lekelerin cildin katmanlarına hangi seviyeye kadar uzandıkları belirleyici olmaktadır. Bu nedenle yüzeye yakın lekeler ( güneş lekeleri yaşlılık lekeleri gibi ) 3-4 seans iken daha derine uzanan lekeler için daha uzun soluklu bir süreç planlanmaktadır.

Sivilce ve Akne İzleri

Cilt yüzeyinde çukur ve kabartı şeklinde görülen akne lekeleri ve sivilce izleri hem kadın hem erkeklerde en yaygın leke sorunudur. Yıllar önce bu sorunu bertaraf etmek güçken şimdi çok farklı yöntemlerle daha kolay cevap alınabilmektedir. Yine de leke tedavisi diğer işlemlere göre daha fazla sabır emek ve zaman istemektedir.

Sivilce ve akne izlerinin anestezi gerektirmeyen tedavi yöntemiyle yapılması önemlidir. Böyle bir tedavi sürecinin olması ise şikayeti olanlar için daha cazip gelmekte. Uygulanacak leke tedavisi sonrası enfeksiyon riskinin olmaması ise tercih edilmesinde önemli bir rol almaktadır. Yine de diğer leke tedavi yöntemlerine kıyasla daha çok sabır gerektiği de bilinmelidir.

Clinic A Plus olarak İzmir Alsancak’ta birçok leke tedavisi yöntemi ile hizmet vermekteyiz. Ücretsiz ön görüşme ile hizmetlerimiz ve cildinizin ihtiyacı olan işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Güneş Lekesi Tedavisi

Lekelenmeler vücutta olabilen, sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun için basit önlemler alınsa da bazı durumlardan kaçış zor oluyor. Yine de fazla UV ışınlarına maruz kalmamak ve cilde uygulanan kimyasallarda minimuma gitmek, deriyi daha sağlıklı tutmaya yarayacaktır. Güneş lekelerinin  tedavi süreci diğerlerine kıyasla daha rahattır.

Yaz aylarında çıkan her leke güneş lekesi değildir. Çok eski oluşumlu değillerse güneş lekeleri en kolay tedavi edilen cilt lekeleri arasındadır. Bu lekeler çillerle karıştırılmamalı çünkü çiller de güneşten koyulaşabilir ama leke ile aynı şey değildir. Leke tedavisi yöntemleri farklı olan güneş lekelerinden korunmak için;

 • Yaz kış güneş koruyucu kullanmaya devam etmek
 • Yazın renk açıcı krem yada kozmetik ürün kullanmamak
 • Yazın cildi soymaya yönelik bakımlara ara verilmek

  Bilgi veya randevu almak için formu doldurunuz.

  Bize Ulaşın