Çatlak Tedavisi

Çatlak Tedavisi, stria yani halk arasında bilinen deri çatlağının onarılması için kullanılan yöntemdir. Deri; hipodermis, dermis ve epidermis tabakalarından oluşmaktadır. Dermis tabakasında bulunan kollajen ve elastin lifleri ise derinin sağlıklı görünmesinde rol oynamaktadır.Bu liflerin kopmasıyla beraber vücutta çatlaklar meydana gelir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde oluşabilen çatlaklar, kadınlarda sıklıkla doğum sürecinde meydana gelirken erkeklerde ağırlığa dayalı sporlarda ve hızlı kilo değişimlerinde meydana gelmektedir. İzmir Alsancak’ta hizmet veren firmamız Clinic A Plus’da Çatlak Tedavisi uygulaması hijyenik koşullarda uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır.

çatlak tedavisi

Cilt Çatlağı Neden Olmaktadır?

Kadınlarda cilt çatlağı, özellikle doğum sürecinde olmaktadır. Son aylarda artan gerilme ve kilo artışıyla beraber vücudun çeşitli yerlerinde çatlaklar meydana gelmektedir.Bunun dışında genel olarak vücuttaki çatlakların sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ergenlik sürecindeki hormonal değişiklikler de çatlak oluşumuna sebep olabiliyor. 

Obeziteye sahip olan kişilerde çatlak görülme ihtimali yüzde elliye yakındır. Sadece sağlıksız beslenmeyle de ilişkilenmeyen cilt çatlakları kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da görülebilmektedir. Kadınlar ve erkeklerde cilt çatlaklarının görüldüğü yerler değişiklik gösterebilmektedir. Kadınlarda daha çok karın, kalça ve göğüslerde görülürken, erkeklerde ise kol ve sırt altı gibi bölgelerde görülür. Cilt çatlaklarının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Ağırlık antrenmanları
 • Kasları geren egzersizler
 • Gebelik
 • Hızlı kilo alıp verme
 • Obezite 
 • Hassas deri
 • Uzun süreli kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Derideki yetersiz su oranı 
 • Genetik yapı

Çatlak Tedavisi 

Çatlak tedavisinde kullanılan yöntemler çok eskiye dayanmakla beraber günden güne iyileşme göstermektedir. Bu sorunun birçok tedavi yöntemi bulunsa da bu yöntemlerden birini uygulayacak olanlar, cildinin ilk haline dönmeyeceğini bilmelidir.Uygulanan tedavi yöntemlerinin amacı, çatlakları azaltmak ve iyileştirme yapmaktır. 

Tedavi, kişinin dönemlerine göre uygulanmalıdır. Hızlı kilo alıp verdiği bir veya ağırlık antrenmanlarında kasları germeye devam ettiği bir dönemde ise bilgi verilmelidir. İşte vücutta oluşan bazı bozulmalar için çatlak tedavileri:

Fraksiyonel Lazer

Çatlak tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Fraksiyonel lazer ile cildin  kendisini yenilemesi kalitesini üst seviyeye taşıması için cilt altında istenilen derinliğe kadar inebilen gözle görülmeyen kolonlar şeklinde kanallar açılır. Sadece çatlak tedavisi için kullanılmayan fraksiyonel lazer aynı zamanda cildin sıkılaşması ve gençleşmesinde de rol oynamaktadır. 

İğneli Fraksiyonel Radyofrekans

Çatlak tedavisinde fraksiyonel lazer kadar kullanılmaya başlanan uygulamadır. İğneli fraksiyonel radyofrekans, çok sayıdaki altın uçlu mikro iğnelerle cilt üstünde fraksiyonel mikro delikler oluşturur. Seans sayısı, ciltte bulunan çatlağın derinliği ve uzunluğuna göre değişmektedir. Detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilir veya İzmir Alsancak ‘ ta ki ofisimize gelebilirsiniz. 

Dermapen

Dermapen, otomatik ve titreşimli ultra ince iğneleme tekniği ile mikro kanallar açılması sayesinde çatlakları aktive ederek iyileşme sağlayan bir tekniktir. Genç hücre oluşumunu tetikleyen bu uygulama çatlak tedavisinde kullanılan diğer bir yöntemdir. Hem erkek hem de bayanlarda kullanılan bu iğnelemenin seans sayısı çatlağın derecesine göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Çatlağın sedefsi görünüm almadan pembelikler halinde iken yapılan uygulamalardan daha başarılı sonuçlar alındığı gözlemlenmektedir.

İzmir Alsancak’ta bulunan kliniğimizi arayarak çatlak tedavisi için daha detaylı bilgi alabilir veya form doldurarak geri dönüş alabilirsiniz.

  Bilgi veya randevu almak için formu doldurunuz.

  Bize Ulaşın