AKNE NEDİR ?

Halk arasında sivilce diye de adlandırılan AKNE özellikle ergenlikte ve kimi zamanda erişkinlik döneminde sırtta , göğüste , kolda ve en sıklıkla yüz- boyun bölgesinde görülen bir cilt hastalığıdır.
Cildin koruma bariyerini oluşturan yağ , yağ bezinden salgılanır.Yağ bezinin büyüyüp fazla sebum salgılaması ve gözeneklerin ağzının tıkalı (siyah nokta ) olması sebebiyle komedonlar oluşur. Sonrasında bu komedonların bakterilerle inflame olmasıyla cilt yüzeyinden kabarık kırmızı iltihaplı şişlikler akneyi meydana getirirler. Akneye neden olarak genetik , beslenme , hormonlar ve
yanlış kozmetik ürün kullanımı sıralanabilir.

AKNE İZLERİ ?

Kimi ciltler çok etkilenip derin izler oluştururken kimi ciltlerde ise çok az hasarla bu süreci atlatabilirler.
Akneye ikincil ciltte meydana gelen izleri yüzeysel ve derin izler olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz.

YÜZEYSEL İZLER

Genellikle renk değişimi şeklinde olurlar.Esmer tenlilerde akneye sekonder koyu renklenmeler (hiperpigmentasyon) beyaz tenlilerde ise kırmızılıklar şeklinde kendini gösterir. Bu oluşan lekeler kalıcı akne izleri ile karıştırılmamalıdırlar.Yüzeysel peeling ve düzenli Güneş Koruma ürünleriyle bu izler geçici renk değişimleri olarak tedavi edilebilirler.

DERİN İZLER

Atrofik skarlar diye adlandırdığımız derin izler ise aknenin iyileşme sürecinde oluşan doku kayıpları ile
gözlemlenir.

3 çeşit atrofik skar vardır.
-İcepack skar çivi ile delinmiş gibi görünen dar keskin sınırlı cildin yağ dokusuna kadar inen derin izlerdir.
-Boxcar 0,1-0,5 mm derinlikteki deri yüzeyinden içerde oval veya yuvarlak şekilli çökük görünümlü izlerdir.
-Rolling scan deri yüzeyi dalgalı bir görünüme sahiptir.Dermiste oluşan fibril bantlar yüzeyi yer yer aşağıya çekerler. Derinliği 4-5 mm’ den fazladır. Skarların kenarları keskin değildir.

AKNE İZLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Günümüzde beauty teknolojiler sayesinde akne skarları güvenli bir şekilde tedavi edilmektedir. Bu noktada önemli olan skarın doğru analiz edilip kişiyi doğru yöntemle buluşturmaktadır.
Aknenin başlangıcında erken ve etkili tedaviler skar oluşumunu engeller. Önemli olan skar gelişmeden tedavi etmektir. Unutmayalım ki ergenlik döneminde yaşanan akne problemi kişinin sosyal ve psikolojik sorunları beraberinde getirmektedir.

SKAR TEDAVİ PLANINDA

-Aktif akne lezyonlarının varlığına
-Kişinin fitzpatrick deri tipine
-Yaşına
-Cinsiyetine
-Skar şiddetine
-Skar tipine ve bulunduğu bölgeye göre planlama yapılmalıdır.
Skar tedavilerinde kimi zaman birkaç yöntem bir arada kullanılarak kombine tedaviler önerilir.

ATROFİK AKNE SKARLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER NELERDİR ?

-Kimyasal peeling
-Glikolik asit , salisilik asit , TCA , Jessner solüsyonu gibi ajanlar kullanılır.Bu yöntem daha çok yüzeysel skarlarda tercih edilir.
-Mikro iğneleme , Dermaroller , Dermapen
-PRP
-Fraksiyonel Lazer
-Altın İğne
-Fraksiyonel Radyo Frekans

MİKRO İĞNELEME

Dermastamp,dermaroller,dermapen adı verilen kişiye özel kullanılan aletlerle yapılır. Dermise kadar inilebilir.1,5-2 mm uzunluğundaki iğneler kanama odakları oluşturur. Böylelikle mikro iğneleme yöntemi kolajen üretimini başlatıp büyüme faktörleri salınımını arttırır. İşlem 3-4 seans 2-4 hafta aralıklarla tekrarlanır. Yapılmadan önce cilt topical kremlerle uyuşturulur. İşlem sırasında açılan kanallardan penetrasyon güçlü olacağı için A Vitamini, büyüme faktörleri , PRP , peptitler. Hyaluronik asit, antioksidanlar gibi moleküller deri altına gönderilir.

FRAKSİYONEL LAZER

Atrofik skarlarda günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.Fraksiyonel lazerler cildin tamir ve onarım mekanizmalarını harekete geçirirler. Cildin rengi ve dokusuna göre derinliği ve yoğunluğu belirlenip kontrollü şekilde mikro kanallar açılır . Sağlam kalan alanlar mikro kanalları doldururlar. Böylelikle kolajen sentezi başlayıp cilt kendini yenileme döngüsüne girer. 2-4 hafta
aralıklarla 4-6 seans uygulama önerilir.

KİMYASAL PEELİNGLER

Günümüzde en çok kimyasal peelingler yüzeysel skarlarda kullanılmaktadır . Keratinizasyonu düzelterek etki ederler.Cildin durumuna göre 2-4 hafta aralıklarla %10luktan %50’lik değerlere kadar TCA , Salisilik asit , Glikolik asit , Jessner gibi kimyasal peeling ajanları kullanılır. Seanslar tekrarlanmalıdır. Kişi mutlaka güneşten koruyucu kremler kullanmalıdır.

PRP ( PLATELET RİCH PLASMA )

Kişiden damar yoluyla alınan kan özel stenie tüplere koyulayarak santrifüj edilir. Kanın trombositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin olan kısmı ayrışır. Vücuda hiçbir yabancı madde ve ilaç vermeden yapılan doğal bir tedavi yöntemidir.
İz tedavilerinde gövde tedavi yöntemi olup diğer yöntemlerle de birlikte uygulanabilir. Büyüme faktörleri yara iyileşmesinde önemli rol oynarlar.2 hafta aralıklarla 3-4 seans uygulanabilir.

    Bilgi veya randevu almak için formu doldurunuz.

    Bize Ulaşın